Fredag igen
Inte många samtal med Fred den här veckan. Han har inte ringt, och då jag ringt har det gått fort. Men hans personal har berättat att han är på strålande humör, och då sjunger mitt hjärta.
Jag har berättat tidigare att jag numera jobbar som personalchef på Hjärnstyrkan Assistans AB, ett assistansföretag här i Östersund. Den sista tiden har jag besökt våra brukare och även genomfört individuella utvecklingssamtal med våra assistenter. Och jag slås ständigt av samma sak; hur viktigt det är att alla vi som finns omkring, arbetar med inspiration, kärlek och glädje då vi möter varje person som vi ger stöd och insatser. Det gäller både inom personlig assistans och inom all annan omsorgsverksamhet där jag har fått verka.
En god vän ringde mig i morse. Hon arbetar som personlig assistent i en annan del av landet. Hon berättade att hon varit på kurs i regi av sitt assistansföretag och hur hon fått lära sig att brukaren måste vara med i varje moment av arbetet. "Om brukaren inte är med och handlar, blir du ett hembiträde och om brukaren inte är med då du planterar blommor i hans/hennes trädgård, då blir du en trädgårdsmästare", var budskapet. - Är det verkligen så man ska tänka? sa min vän, som är en klok kvinna, van att tänka själv.
Jag bekräftade givetvis det självklara - att varje brukare skall vara delaktig i sitt eget liv, i alla göranden och låtanden, utefter sina behov och sina förutsättningar. Men givetvis måste även fantasin ges utrymme, och det sunda förnuftet. Om brukaren där min väninna jobbar, har alltför stora smärtor en dag för att kunna sitta i sin rullstol, ska hon givetvis inte behöva sitta utan mat för att hon inte kan vara med och handla. Då måste man givetvis ta hänsyn till hennes behov och förutsättningar som den dagen innebär att hon inte orkar vara med till affären. Och för att maten skall komma hem, är det min åsikt att assistenten skall ge insatsen "handla maten". Assistenten blir inte därmed med självklarhet ett hembiträde i stället för en assistent - självklart inte. Assistenten arbetar då efter rådande förhållanden.
Jag är medveten om att assistentjobbet är komplext och att det kan vara svårt att balansera ibland. Det är ju heller inte meningen att en assistent ska bli tillsagd att skapa en fantasiträdgård - eller att stå på vedbacken och kapa och klyva all ved för vintern. Balansen kan vara hårfin, men det är viktigt att vishet, empati och fantasi får råda då vi går vägen fram.
Allt gott till alla er som balanserar och som utför det goda arbetet. Tack säger Fred och hans mamma!








